bird-safe-glass-blog1.jpg

Szyby bezpieczne dla ptaków z nadrukiem ceramicznym

Szacuje się, że każdego roku z powodu kolizji ze szklanymi fasadami i oknami ginie ok. miliard ptaków Szczególnie zdarzenia te nasilają się w okresie migracji, kiedy ptactwo przelatuje przez obszary miejskie. Jak sprawić, aby szkło nie było śmiercionośną barierą dla ptaków? Odpowiadamy: szkło z nadrukiem ceramicznym z wykorzystaniem specjalnych tuszy i wzorów
Druk cyfrowy na szkle daje nieograniczone możliwości projektowania przy jednoczesnej pełnej ochronie ptaków. Jest to szybkie, dokładne i opłacalne rozwiązanie, szczególnie w przypadku grafiki zawierającej bardziej złożony projekt, więcej kolorów i nie powtarzający się nadruk na całej powierzchni paneli. Badania wykazują, że ptaki postrzegają kolory, co oznacza, że wzory, które są kolorowe i przypadkowe będą zmniejszać ilość kolizji. Farby te mogą być stosowane na wewnętrznych stronach szkła (pozycja 2), jednak najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem pozostaje nadruk na pozycji 1. Na szczęście tusze umożliwiające nadruk na powierzchni zewnętrznej są dostępne również w świecie cyfrowym. Podobnie jak farba sitodrukowa, to wysokowydajne rozwiązanie redukuje odblaski i refleksy na szkle, tworząc znacznie bezpieczniejszą barierę dla ptaków. Możliwości projektowe są nieograniczone i można je łatwo dostosować do wymaganych standardów.

Pomożemy Ci stworzyć piękne projekty, które będą bezpieczne dla ptaków. Połączenie drukarek cyfrowych i specjalnie opracowanych farb zewnętrznych i wewnętrznych sprawia, że architekci i projektanci fasad budynków są ograniczeni jedynie wyobraźnią. Technologia cyfrowego druku na szkle i w zakresie sitodruku są idealne do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrznych powierzchniach fasad budynków znajdujących się nawet w najbardziej surowym klimacie, otwierając drzwi do nieograniczonych możliwości, a jednocześnie zapewniając pełną trwałość i funkcjonalność. Każdy projekt fasady budynku może zostać wydrukowany na szkle, z niezwykłą dokładnością, w niespotykanej dotąd gamie i kombinacji kolorów. Nasze rozwiązania pozwalają na dokładne odwzorowanie wzorów na szkle, dzięki czemu uzyskuje się dynamiczną, piękną grafikę wewnątrz i bezpieczne dla ptaków wzory na zewnątrz.Najczęstsze przyczyny kolizji ptaków z szybami:

- Przezroczystość
dotyczy sytuacji, gdy atrakcyjne elementy krajobrazu, np. potencjalne żerowiska, miejsca odpoczynku, czy wodopoje, znajdują się za szklaną ścianą. Szczególnie niebezpieczne są przeszklenia przebiegające osiowo przez budynek, umiejscowione po równoległych stronach elewacji, a także takie, za którymi bezpośrednio znajduje się roślinność (np. zieleń w przeszklonym atrium lub w witrynach).
- Odbicie / Refleks
dotyczy sytuacji, gdy zastosowane materiały charakteryzują się wysokim współczynnikiem odbicia, co niestety dotyczy większości szkła stosowanego w budownictwie. Efekt ten powoduje, że elementy krajobrazu znajdujące się przed przeszkleniem ulegają odbiciu, tworząc złudzenie realności. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku, gdy elementy te są znane i atrakcyjne dla ptaków, jak np. drzewa, krzewy, trawa, niebo. W takiej sytuacji ptaki nie tylko nie widzą bariery w postaci szyby, ale są wręcz przyciągane przez odbijające się w niej struktury.

- Efekt latarni
Zjawisko to dotyczy gatunków o aktywności nocnej, szczególnie migrantów. Ptaki nawigują m.in. na podstawie charakterystycznych cech terenu oraz gwiazd, stanowiących punkty odniesienia w trakcie wędrówki. Sztuczne światło w postaci zewnętrznego i wewnętrznego oświetlenia emitowanego z okien budynków w porze wieczorowo-nocnej dezorientuje ptaki, sprawiając że są bardziej narażone na kolizje.


Amerykańska Organizacja Ochrony Ptaków (American Bird Conservancy) zbadała i opracowała wytyczne dotyczące ochrony ptaków za pomocą wzorów na szkle, które, jak udowodniono naukowo, odstraszają je wizualnie. Szkło bezpieczne dla ptaków zawiera wzór, na którym znajdują się poziome elementy, takie jak kropki, linie, sylwetki itp. które są oddalone od siebie o nie więcej niż dwa cale, są połączone z pionowymi elementami oddalonymi od siebie o nie więcej niż cztery cale. Są one wizualnie odbierane przez ptaki w locie, zapobiegając zderzeniom.Jeżeli masz pytania w związku z zastosowaniem szkła bezpiecznego dla ptaków - skontaktuj się znami.